CPM Homework Banner
2-88.

Ferroza can buy a -ounce bag of ferret food for , or she can buy a -ounce bag for . Which is the better deal? Justify your conclusion. Homework Help ✎

Ferret

To compare the two bags, you will need to find the price per ounce for each bag.

To find the price per ounce, divide the price by the number of ounces in the bag.

The ounce bag is a better deal.