CPM Homework Banner

Home > CC1 > Chapter 2 > Lesson 2.3.2 > Problem 2-69

2-69.

Janelle and three of her friends bought four smoothies of equal cost for a total of $3. If she purchases the same smoothies on another day for herself and nine of her friends, how much money will she spend? Homework Help ✎

First, calculate the cost of one smoothie.

Now that you know how much Janelle will need for 1 smoothie, the next step is to calculate how much money Janelle will need for 10 smoothies.

$0.75 per smoothie

($0.75)(10) = ?