CPM Homework Banner

Home > CC2 > Chapter 1 > Lesson 1.1.4 > Problem 1-38

1-38.

At the farmers’ market, two pounds of peaches cost . How much will five pounds cost? Show all of your work or explain your reasoning. Homework Help ✎

How much does one pound of peaches cost?

Because we know the cost of two pounds of peaches, we can divide this value by two and find the cost of one pound of peaches.

Think about what you did in Step 1. How can this help you find how much pounds cost?

By multiplying the cost of one pound by five, we will find the cost of five pounds.

The cost of five pounds of peaches will be .