CPM Homework Banner

Home > CC2 > Chapter 1 > Lesson 1.2.4 > Problem 1-93

1-93.

If five slices of pizza cost $5.50, how much do two slices cost? Ten slices? Half a slice? Homework Help ✎

If you first find the cost of one slice, it will help you to find the cost of any number of slices more easily.

The cost of one slice is $1.10. Now how can you use multiplication to find the cost of two and then ten slices?

The cost of half of a slice of pizza costs $0.55. Remember to show your work!