CPM Homework Banner

Home > CC2 > Chapter 4 > Lesson 4.3.2 > Problem 4-96

4-96.

Rainer bought pounds of lunch meat at the store for . What was the unit rate (price) of the lunch meat? Homework Help ✎

The unit price, in this case, is the price of a single pound of lunch meat. To find this, divide  by pounds, since this will give you the cost per pound.