CPM Homework Banner

Home > CC2 > Chapter 5 > Lesson 5.2.6 > Problem 5-91

5-91.

Jerry bought some pears at the store. He paid for pounds of pears. What is the unit price of the pears? Homework Help ✎

The unit price will be in terms of dollars per pound.

Divide the total cost of the pears by the number of pounds he bought.