CPM Homework Banner

Home > CC2 > Chapter 8 > Lesson 8.1.1 > Problem 8-12

8-12.
  1. Four pieces of taffy cost 25 cents. Complete the table below. Homework Help ✎

  2. Taffy (# of pieces)

    4

    16

    8

    80

    24

    32

    40

    Cost (in dollars)

What can you multiply 4 by to get 16 pieces of taffy?

0.25 (4) = 1 dollar for 16 pieces of taffy

Now use this same method to fill in the rest of the table.