CPM Homework Banner

Home > CC2 > Chapter 9 > Lesson 9.2.1 > Problem 9-57

9-57.

Red apples cost per pound and green apples cost per pound.  

  1. Write an expression to represent the total cost of pounds of red apples and pounds of green apples.

  2. What is the total cost if you buy pounds of red apples and pounds of green apples?

    Substitute for and for .