CPM Homework Banner

Home > CC3 > Chapter 2 > Lesson 2.1.6 > Problem 2-61

2-61.

One of Teddy’s jobs at home is to pump gas for his family’s sedan and truck. When he fills up the sedan with 12 gallons of gas, he notices that it costs him $50.28. Homework Help ✎

  1. How much does one gallon of gas cost? This is also called the unit rate. Explain how you found your answer.

    One way to solve this problem is to set up a proportion. Try using the proportion provided.

    4.19 = n

  2. How much will it cost him to fill up the truck if it needs 25 gallons of gas? Show your work.

    Multiply the price per gallon by the number of gallons.

  3. When Teddy filled up the tank on his moped, it cost $5.03. How much gas did his moped need? Explain how you know.

    Use a proportion to show the known cost ($5.03) over the unknown number of gallons, use the unit rate, and follow the strategy shown in part (a) to solve.