CPM Homework Banner

Home > CC4 > Chapter 1 > Lesson 1.1.2 > Problem 1-18

1-18.

In December of 2003, the average price for a gallon of regular gas in the United States was $1.50. Homework Help ✎

  1. At that time, what did it cost to buy 12 gallons of gas?

    Multiply the cost by the number of gallons to determine what the cost would be.

  2. Is the relationship between number of gallons and cost proportional? Explain.

    Refer to the Math Notes box in Lesson 1.1.2.

    Since the cost increases as the number of gallons purchased increases, the relationship between number of gallons and cost is proportional.

  3. graph cost of gas by gallons of gasGerald paid $12.60 for a tank of gas. How many gallons did he buy?

    This is the reverse of part (a). You know what the cost is, so divide the final price by the cost per gallon.

  4. At right is a graph of this situation. Predict how the line would change to represent the average cost of gas in December of 2005, when gas cost $2.20 per gallon on average.

    The line would get steeper.