CPM Homework Banner

Home > CC4 > Chapter 11 > Lesson 11.2.1 > Problem 11-48

11-48.
  1. How much coffee costing $6 per pound should be mixed with 3 pounds of coffee costing $4 per pound to create a mixture costing $4.75 per pound? Homework Help ✎

Three pounds of $4/lb coffee is worth $12. Let x = the number of pounds of $6/lb coffee.
Then 6x = the cost of that much coffee. Put the total cost of the coffee (DOLLARS) over (PER) the total number of pounds (POUND) equal to $4.75 per pound.
Then solve for x.