CPM Homework Banner

Home > CC4 > Chapter A > Lesson A.1.7 > Problem A-73

A-73.

Burgers-o-Rama is the best hamburger place in town. The owner, Ms. Hamm, buys two 5-pound packages of meat for $27.50. Use proportional reasoning to determine the answers to the questions below. Be sure to explain your answer and organize your reasoning. Homework Help ✎

  1. What should Ms. Hamm pay for 25 pounds of meat?

  2. How many pounds can Ms. Hamm buy for $55.00?

How much would one 5-pound package of meat cost? Multiply that cost by 5 to get the cost for 25 pounds of meat.

20 pounds.