CPM Homework Banner

Home > A2C > Chapter 11 > Lesson 11.1.1 > Problem 11-10

11-10.

If Emily bought three pounds of oranges and four pounds of bananas for $8.53 and Beth bought four pounds of oranges and two pounds of bananas for $7.74, how much should Jenel expect to pay for nine pounds of oranges and seven pounds of bananas? Homework Help ✎

Construct a system of equations to solve:

3a + 4b = 8.53
4a + 2b = 7.74
9a + 7b = x

$20.14