CPM Homework Banner

Home > A2C > Chapter 11 > Lesson 11.2.6 > Problem 11-124

11-124.

At McDugal's Golden Parabola, Ramona bought four hamburgers and two milkshakes for $13.50. Inez bought three hamburgers and one milkshake and spent $9.25. What is the cost of a hamburger? A milkshake? Homework Help ✎

Construct a system of equations and solve:

4h + 2m = 13.50

3h + m = 9.25