CPM Homework Banner

Home > AC > Chapter 2 > Lesson 2.2.1 > Problem 2-97

2-97.

ferret

Ferroza can buy a -ounce bag of ferret food for , or she can buy a -ounce bag for . Which is the better deal? Justify your conclusion. Homework Help ✎

Find the price of each bag per ounce.

Divide the price of each bag by the number of ounces in the bag.

The ounce bag is a better deal.