CPM Homework Banner

Home > AC > Chapter 3 > Lesson 3.1.2 > Problem 3-17

3-17.

Mrs. Swanson gives out only one type of candy for Halloween. The local discount store sells six pounds of butterscotch candies for . Use proportional reasoning to determine the information below. Be sure to explain your answer and organize your reasoning. Homework Help ✎

  1. What is the cost of pounds of butterscotch candies?

    How much does one pound of butterscotch cost?

    6 pounds

    How much would pounds of butterscotch cost?

  2. What is the cost of pounds of butterscotch candies?

    Follow the steps in part (a).

  3. What is the unit rate for butterscotch candies?

    One unit of butterscotch is one pound.

    See the hint in part (a).