CPM Homework Banner
2-97.

Ferroza can buy a 24-ounce bag of ferret food for $1.19, or she can buy a 36-ounce bag for $2.89. Which is the better deal? Justify your conclusion. Homework Help ✎
ferret

Find the price of each bag per ounce.

Divide the price of each bag by the number of ounces in the bag.

The 24 ounce bag is a better deal.