CPM Homework Banner
3-76.

Burgers-o-Rama is the best hamburger place in town. The owner, Ms. Hamm, buys two -pound packages of meat for . Use proportional reasoning to determine the answers to the questions below. Be sure to explain your answer and organize your reasoning. 

  1. What should Ms. Hamm pay for pounds of meat?

    How much would one -pound package of meat cost? Multiply that cost by to get the cost for pounds of meat.

  2. How many pounds can Ms. Hamm buy for ?

    pounds.