CPM Homework Banner

Home > MC1 > Chapter 1 > Lesson 1.1.4 > Problem 1-31

1-31.

At the farmers' market, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost? Show all of your work or explain your reasoning.

How much does one pound of peaches cost?

Think about what you did in Step 1. Can this help you find how much pounds cost?

The cost of five pounds of peaches will be .

Because we know the cost of two pounds of peaches, we can divide this value () by two and find the cost of one pound of peaches.

divided by =

By multiplying the cost of one pound by five, we will find the cost of five pounds.