CPM Homework Banner

Home > MC1 > Chapter 1 > Lesson 1.3.3 > Problem 1-127

1-127.

If five slices of pizza cost , how much do two slices cost? Ten slices? Half a slice?

If you first find the cost of one slice, it will help you to find the cost of any number slices more easily.

The cost of one slice is . Can you use multiplication to find the cost of two and then ten slices?

The cost of half of a slice of pizza costs . Remember to show your work!