CPM Homework Banner

Home > MC1 > Chapter 2 > Lesson 2.3.2 > Problem 2-121

2-121.

Joan's Candy Emporium is having a sale. Three pounds of gummy bunnies are selling for . How much will two pounds cost? Homework Help ✎

Refer to problem 1-31 if you need help working out this problem.

Remember that you need to solve for the cost of one pound of gummy bunnies
to more easily solve for two pounds.