CPM Homework Banner

Home > MC1 > Chapter 3 > Lesson 3.3.2 > Problem 3-76

3-76.

. Janelle saw an advertisement for four smoothies selling for $3. If nine of her friends are coming over and she wants to buy enough smoothies for everyone, how much money will she spend? Homework Help ✎

First, calculate the cost of one smoothie.

Now that you know how much Janelle will need for 1 smoothie, the next step is to calculate how much money Janelle will need for 10 smoothies.

$0.75 per smoothie

($0.75)(10) = ?