CPM Homework Banner

Home > MC1 > Chapter 8 > Lesson 8.3.1 > Problem 8-85

8-85.

If 1 pounds of bananas cost $1.48, how much would 2 pounds cost? Show your work or explain your reasoning.

How much does one pound of bananas cost?

1.5 lb (?) = $1.48

Use the answer to find out how much 2.5 pounds should cost.