
Home > MC1 > Chapter 9 > Lesson 9.3.3 > Problem 9-150
9-150.
Unit price is defined as the cost of one unit of an item. Suppose a 16-ounce bottle of shampoo costs
Solving the proportion gives
Find the unit price of Italy olive oil, which costs
for ounces. Find the unit price of Delicious olive oil, which costs
for ounces. Follow the steps in part (a) and in the example above.
If both brands are the same quality, which one is the better buy?
Italy is a better buy.