CPM Homework Banner

Home > MC2 > Chapter 11 > Lesson 11.3.1 > Problem 11-90

11-90.

Janet sells erasers at a price of 8 erasers for 60 cents. She started this table to show the price for different numbers of erasers. Complete her table. 11-90 HW eTool (Desmos). Homework Help ✎

To find how much one eraser costs, divide 0.60 by 8.

You should be able to use this to fill in the rest of the table.
Use a proportional relationship if you are stuck.

See Table