CPM Homework Banner
4-118.

Joan’s Candy Emporium is having a sale. Three pounds of gummy bunnies are selling for . Homework Help ✎

  1. How much will two pounds cost?

    Remember that you could solve for the cost of one pound of gummy bunnies to more easily solve for two pounds.

  2. What is the unit rate for gummy bunnies?

    The cost of one pound of gummy bunnies is the unit rate.